Lakásgépészet:
víz-villany-riasztó-fűtés-klíma
A "nagy vízszerelési" vita: az idomok fajtája és a csövek vonalvezetése.
Egyik tábor a presszelt idomokra, hőszigetelt csövekre esküszik, a másik tábor meg a kulcsos idomokat használja inkább, miközben hanyagolja a csövek hőszigetelését. Mondhatni, lazább felfogású.
Azon már talán túl vagyunk, hogy a csövek vonalvezetése hagyományosan szögletes, függőleges és vízszintes beosztású. Ma már a legrövidebb ésszerű utat választjuk a csövezési vonalvezetésnek.
Valójában a szögletes vonalvezetést mindössze a lelkünk kívánja, hogy a németes kultúránk szerinti rend érzetünk lehessen. Valójában sem az áram, sem a víz nem igényli a szögletes vonalvezetést!
Ma már, többen is vagyunk, akik a költséghatékonyságot követő világunkban, alapvetően a legrövidebb ésszerű vonalvezetést használjuk. Egyeseknek ez a KÁOSZ érzését adja. Ők kérhetik a németes, szögletes vonalvezetést. Nekik egy kis plusz pénzért csinálhatok olyat. Nekem mindegy hogy vezetem. Ahogy az ügyfél számára megnyugtató, az a SZABVÁNY.
Bizonyosak lehetünk benne, hogy akár ilyen németes reneddel is elkészíthetjük Önnek, ha azt igényli. Csakhogy, drágábbra jön majd ki. A hosszabb vonalvezetés hosszabb vezetékeket, több sittet eredményez.
Ha azt igényli, kérje úgy, s úgy csinálom.
A presselt idomokat többnyire géppel, néha szorító fogóval préseljük rá a csővégekre.
A kulcsos idomokat, mint neve is mutatja, kulccsal szorítjuk rá a csővégekre.
Azon már talán túl vagyunk, hogy a csövek vonalvezetése hagyományosan szögletes, függőleges és vízszintes beosztású. Ma már, általában a legrövidebb ésszerű utat választjuk a csövezési vonalvezetésnek. Ez a villanyvezetékekre is vonatkozik.
A vonalvezetés ma már nem németesen "kockás"...
LakásVillany szerelés
A méretezésnél látszólag kialakult a konszenzus, hogy a világítás 0.75, a konnektorok 1.25, a konyhai sütők, főzőlapok 2.5, az indukciós főzőlapok 4-es vezetékekkel szerelődnek.
De ezen méretezésen kívül bármin el lehet vitatkozni. És persze a másik szemlélete, a másik véleménye az a kontár, értelmetlen, a másik mester a "MEKKELEK".
A régi csövezős villanyszerelésnek legalább kétszeresébe kell kerülnie. Lásd a letölthető Excelt.
Ha nem bízik a saját józan ítélőképességében, műszaki ellenőrt kell fogadni, aki előre megmondja a kivitelezőnek, mit hogy csináljon, mi az elvárt műszaki tartalom.
A "vonalvezetésen túl" vitatható: maga a kötés
A vitathatatlan WAGO és a hagyományos forrasztott kapcsolat ellentéte. A forrasztás ma már a nagy építkezéseken tiltott gyümölcs, wago az előírás. Lényegesen könnyebb vele a hibakeresés, gyorsasabb az alkalmazás. Viszont, kis felületen un. késes kapcsolaton keresztül folyik az elektronok áramlása. Nagyon kicsi felületen, intenzíven.
Józan paraszti ésszel is belátható, egy forrasztott kötésen sokkal, nagyságrendekkel nagyobb felületen keresztül folyhat ugyanaz az áramlás, tehát a fajlagos terhelés határozottan kisebb. Vagyis kisebb a hibásodás esélye.
Gyermekded vitának tűnik:
- a vonalvezetési vita
- kötési vita
- a merev réz vagy sodrott réz vita
Nekem mint kivitelezőnek valójában mindegy melyik úton járok, ha annak megfelelő költségvetést kapok hozzá.
Vitatják még, a régi csövezős mesterek a falban, vakolatban futó vezetékezést is. A lakótelepeken mindenütt az van,
vakolatkábelek... meg szegélykábelek...
A vakolatkábeleken is dupla szigetelés van mint a csövezésnél, s ugyanúgy meg lehet fúrni mindkettőt. Hiába megy derékszögbe, vizszintesen és függőlegesen ugyanúgy elfúrják, ha nem nézik meg a szükséges fotókat. Ma már a fotók tíz évre visszamenőleg megvannak a Googlin...
A fölösleges kötődobozok nemcsak csúnyák de
a felesleges kötések fokozzák a gyulladásveszélyt.
A minden kötés kockázatnövelő, hisz a kötéseknél tud melegedni, oxidálódni és kigyulladni a vezeték. A megnövekvő ellenállás, melegedést, esetleges szikraképződés akár tüzet is okozhat. A mi iskolánkban nincsenek külön kötődobozok, amik csak kötésre-befűzésre szolgálnak. Szerelvényről-szerelvényre mennek a vezetékek. Így alapvetően a szerelvények a kötőelemek, melyeket mindenképpen kötni kell. Így nem gyártunk plusz kocskázatot.
A Megkérdeztem MI-t
kinek van igaza..., melyik kötés az áldásosabb?
"Sajnos, nem tudom pontosan, hogy melyik az áldásosabb. Azonban, a forrasztás és a Wago is használható az elektromos kapcsolásokhoz. A forrasztás előnye, hogy olcsóbb, mint a Wago. Azonban, a Wago előnye, hogy könnyen cserélhető, és nem igényel forrasztást. Mindkét módszernek megvannak az előnyei és hátrányai, és a választás függ a felhasználás módjától és a személyes preferenciáktól. "
Mondja a mesterséges inteligencia...
Összefoglalva: Én vállalom a "Tesco gazdaságos" kissé pejoratíve szemléletet, miszerint a fölöslegesen elköltött pénz helyett inkább "csokit" vegyünk, finomat :) Ez nem zárja ki, hogy egyéb igények szerint is tudjak dolgozni. Ugyan jobban szeretek a sodrott vezetékekkel dolgozni, de az Ügyfél, vagy műszaki vezetője kérésére meg tudom csinálni, merev vezetékekkel is.
Ugyanakkor, elismerem, tudom, számtalan más szempont is létezik, igény esetén azoknak is megfelelhetek.
Amit viszont nagy komolysággal kell vegyünk: a kiállások helye.
Ez határozza meg a későbbi felhasználói élményt. Ha nem ott vannak a kiállások, ahol a napi élethez lenniük kell, sok bosszuságot okozhat.
A kállások helyét csakis Ön határozhatja meg, az szerint milyen életet, milyen berendezést tervez ott megvalósítani.
Nyilván vannak kialakult szokások, ezekről beszéljünk. Mesélhetek, mások hogy csinálják, de ez csak egy konzultáció, dönteni mindegyikről Önnek kell.
Minden kiálláshoz tartozik egy X a legközelebbi saroktól, J azaz jobbról, bagy B tehát ballról. Es hát egy Y a padlótól való magasság. A szerelvény középpontja centiben mérve.